قفل عددی

قفل عددی یا قفل رمزی ساده ترین قفل بعد از قفل کلیدی است که در اغلب اتاق های فرار در دو حالت 3 و یا 4 رقمی مشاهده میشود. این قفل از مرسوم ترین قفل های مورد استفاده در بازی اتاق فرار است و برای باز کردن آن معمولا به یک عدد 3 یا 4 رقمی نیاز دارید. 

قفل عددی یا قفل سامسونتی

این قفل ها در قدیم تنها برای چمدان ها استفاده میشد و به همین دلیل به آنها قفل چمدانی یا قفل سامسونتی نیز گفته می شد. سامسونت یا سامسونیت نام تجاری یک شرکت است. کمپانی ساسونیت در سال 1910 تاسیس شده و یکی از بهترین برندهای چمدان های مسافرتی بود. این چمدان ها علاوه بر بدنه مستحکم و قوی، به دلیل دارا بودن قفل های خوب دارای امنیت قابل توجهی بودند و پس از مدتی اغلب چمدان های مسافرتی و کیف های همراه، به این قفل ها مجهز شدند.

قفل عددی یا قفل سامسونتی

روش باز کردن قفل عددی

مکانیزم این قفل ها بسیار ساده بوده و با در اختیار داشتن رمز 3 یا 4 رقمی می توانید قفل را به سادگی باز کنید. برای باز کردن این قفل ها لازم است ابتدا محور آن را پیدا کنید و عدد مورد نظر را روی محور مشخص شده، قرار دهید. ترتیب اعداد این قفل ها ممکن است به صورت افقی یا عمودی باشد. محور این نوع قفل معمولا به صورت یک خط و یا علامت هایی مشخص شده و باید با چرخاندن غلتک های عددی، عدد مورد نظر را در راستای محور مشخص شده نگه دارید. در تصاویر زیر چند نمونه از این قفل ها با محور های مختلف نمایش داده شده اند.

انواع محورها در قفل های عددی

 

اشکالات قفل عددی

نیاز به نور کافی 

شاید اولین اشکال قفل عددی نیاز نور کافی برای یاز کردن آن است. در صورتی که نور کافی برای دیدن اعداد وجود نداشته باشد، عملا نمیتوان این قفل را باز نمود و یا به سختی و در مدت زمان بسیار طولانی موفق به باز کردن این قفل شد.

مشکل نور برای قفل های عددی

گیر کردن غلتک ها

به مرور زمان با خشک شدن غلتک های این نوع قفل، حرکت آنها سخت تر شده و گاهی غیر ممکن میشود. همچنین ممکن است حلقه آویز قفل در وضعیت نامناسبی بوده و باعث شود حرکت غلتک ها به سختی انجام شود.

برای برطرف کردن مشکل خشک شدن غلتک ها میتوان از اسپری روغن استفاده نمود البته باید دقت کرد که استفاده بیش از حد از این روش میتواند به قفل آسیب برساند.

برای برطرف نمودن اشکال حلقه آویز نیز باید با یک دست حلقه آویز قفل را به سمت پایین نگه داشته و با دست دیگر غلتک ها را بچرخانید.

رفع سفتی چرخیدن غلتک ها

 

برچسب ها: