اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست
زمان ثبت: یکشنبه 3 مهر 1401
بروز رسانی: یکشنبه 15 آبان 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اتاق فرار که به آن بازی فرار نیز گفته میشود، یک بازی گروهی است که در آن تیمی متشکل از چند نفر در محیطی بسته قرار میگیرند که باید سرنخ ها را کشف کنند، معماها را یکی پس از دیگری حل کنند، وظایف مشخص شده را انجام دهند تا در مدت زمان مشخصی بتوانند از آن محیط خارج شده یا به نحوی فرار کنند.

موضوع بازی

طراحی و پیاده سازی اتاق فرار معمولا دارای موضوع خاصی است. مثلا بعضی اتاق فرارها بر اساس فیلم خاصی ساخته شده اند. برخی بر اساس زندگینامه فردی خاص و برخی دیگر بر اساس یک واقعیت مجازی ... اطلاع از موضوع بازی به شما کمک میکند تا سرنخ های اولیه را راحت تر کشف کنید و معما ها را سریعتر حل کنید.

ژانر بازی

بازی اتاق فرار دارای ژانر (دسته بندی) های خاصی است. مثلا اتاق فرارهای ترسناک، اتاق فرارهای وحشت، اتاق فرارهای معمایی، اتاق فرارهای سینمایی و ... شدت سختی معماها، میزان ترس و دلهره، دکور و شرایط محیطی از عواملی هستند که با توجه به ژانر و موضوع بازی طراحی و پیاده سازی میشوند.

بازی گروهی

بازی اتاق فرار یک بازی گروهی است و مسلما مهمترین مسئله در بازی اتاق فرار، هم تیمی های شما هستند. البته تعداد اتاق های فرار محدودی هستند که به صورت فردی انجام میشوند اما معمولا برای انجام یک بازی اتاق فرار، لازم است ابتدا به فکر هم بازی های خود باشید. اگر خودتان یا دوستانتان تجربه بازی اتاق فرار دارید و یا به بازی های گروهی علاقه مند هستید، بهتر است برای موضوع، ژانر و زمان خاصی با آنها هماهنگ کنید. سپس برای رزرو بازی اقدام کنید و در زمان مشخص شده همراه با هم بازی های خود به مکان معرفی شده مراجعه کنید.

یکبار مصرف

بازی اتاق فرار یک بازی یک بار مصرف است. یعنی شما و هم بازی های شما نمیتوانید بیشتر از یکبار، از یک بازی استفاده کنید. چون معمولا بعد از طراحی و راه اندازی یک اتاق فرار، تا چندین سال، دکور، معماها و شرایط بازی تعویض نشده و زمانیکه شما یک بازی را انجام میدهید، در مراجعات بعدی دیگر نمیتوانید از آن بازی استفاده کنید و در حقیقت لذتی برای شما نخواهد داشت. پس اگر برای اولین میخواهید این بازی را انجام دهید، در انتخاب بازی دقت کنید چون ممکن است با انتخاب اتاق فرار اشتباه، دیگر هرگز سراغ این بازی نروید.

رزرو بازی

با توجه به اینکه فضای بازی به صورت کامل در اختیار تیم بازیکن ها قرار میگیرد، امکان استفاده همزمان توسط تیم های مختلف وجود ندارد و در هر سانس، تنها یک تیم میتوانند از فضای بازی استفاده کنند. به همین دلیل لازم است شما قبل از مراجعه به محل بازی، با مجموعه مورد نظر تماس گرفته، بازی مورد نظر را رزرو نموده و سپس در زمان مشخص شده همراه با هم تیمی هایتون به آن مکان مراجعه کنید.

زمان بازی

برای به پایان رساندن بازی، لازم است شما معماها را حل نموده و راه خروج از محیط بازی را پیدا کنید و از بازی خارج شوید. یکی از شرایط بازی زمان بازی است که در هر بازی متفاوت است. البته قبل از شروع بازی شما از آن مطلع میشوید. معمولا این زمان بین 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم است. اگر شما نتوانید در این زمان از محیط بازی خارج شوید. بازنده محسوب میشوید و باید محیط بازی را ترک کنید.

بازی گردان (Game Master)

در طول بازی اتاق فرار، همواره یک یا بیشتر از یک نفر شما را زیر نظر دارند. ممکن است به شما هشداری بدهند و یا شما را برای حل معماها و خروج از بازی راهنمایی کنند. گاهی قبل از بازی لازم است توضیحاتی در مورد بازی به شما ارائه دهند و یا آموزش خاصی را به شما بدهند. بهتر است با دقت به توضیحات بازی گردان توجه کنید تا بتوانید از بازی لذت بیشتری ببرید.

راهنمایی

ممکن است در طول بازی با مشکلاتی مواجه شوید. سرنخی را پیدا نکنید و یا نتوانید معمایی را حل کنید. در این مواقع بازی گردان به کمک شما می آید و در صورتی که شما درخواست کمک کنید، به شما کمک میکند. معمولا برای درخواست کمک کافیست به دوربین های مدار بسته موجود اشاره کنید و یا با گفتن کلمه کمک یا هینت (Hint)، درخواست کمک کنید اما گاهی بازی گردان با توجه به زمان بازی و این مسئله که شما در حل معماها تاخیری داشته اید، به صورت خودکار شما را راهنمایی کنند.

ارتباط شما با بازی گردان

نحوه ارتباط شما با بازی گردان در بازی های مختلف، متفاوت است. در یک بازی ممکن است مانیتوری درون بازی باشد و از طریق این مانتیور، بازی گردان متن و یا تصویری را برای کمک به شما ارسال کند. ممکن است موبایل و یا تلفن ثابتی در محیط باشد و با برای ارسال راهنمایی با شما تماس گرفته شود و یا این راهنمایی به صورت پیامک برای شما ارسال شود.
 

دیدگاه‌ها

تا بحال دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.
شما میتوانید دیدگاه و نظر خود را اینجا ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.ثبت دیدگاه جدید

شما هم میتوانید نظر و دیدگاه خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید