قفل گاوصندوقی در اتاق فرار
زمان ثبت: یکشنبه 15 آبان 1401
بروز رسانی: یکشنبه 15 آبان 1401
زمان مطالعه: 5 دقیقه

قفل گاو صندوقی یا قفل ترکیبی یکی از سخت ترین قفل های مورد استفاده در بازی اتاق فرار است. این قفل نمونه کوچکی از قفل هایی است که بر روی گاو صندوق های واقعی نصب میشود و برای باز کردن آنها حتما باید روش آنرا بلد باشید.

قفل های گاوصندوقی مشابه قفل گاو صندوق های واقعی در مقیاس کوچک تر ساخته شده اند و به همین دلیل اسم آنرا قفل های گاو صندوقی مینامند. البته در حالت کلی این قفل ها نوعی قفل ترکیبی (Combination Lock) محسوب میشوند.

این قفل ها در اشکال مختلف تولید شده که در شکل زیر مهمترین آنها را مشاهده میکنید اما ساختار و نحوه باز کردن این مدل ها مشابه هم می‌باشد.

اغلب آنها عددی و تعداد محدودی حروفی هستند. روی قفل های گاو صندوقی عددی (قفل چپ و قفل راست) اعدادی چاپ شده و معمولا برای نمایش بهتر به صورت 5 تایی نشانه گذاری شده است. مثلا در قفل سمت راست که 39 عدد روی آن نمایش داده شده به ترتیب اعداد 5، 10، 15 و ... نهایتا 35 نمایش داده شده و اعداد بین آنها با خطوط کوچگ تری نمایش داده شده اند. همچنین قفل سمت چپ که شامل 59 عدد است، اعداد 5، 10، 15 و ... نهایتا عدد 55 نمایش داده شده است.

در حالت حروفی معمولا همه حروف نمایش داده میشود تا بتوان به راحتی برای بازکردن آنها اقدام نمود.

رمز قفل های گاو صندوقی

در قفل های گاوصندوقی عددی یا عادی شما باید 3 عدد داشته باشید که معمولا این اعداد 2 رقمی هستند. برای مثال ممکن است رمز یک قفل گاو صندوقی اعداد 16، 12 و 22 باشد. مسلما  برای باز کردن یک قفل گاو صندوقی در بازی اتاق فرار، علاوه بر دستیابی به 3 عدد، باید ترتیب آنها را داشته باشید. در مثال فوق، مهم است که 16 اول باشد، 12 یا 22. پس به خاطر داشته باشید که هم اعداد و هم ترتیب آنها بسیار مهم است.

در قفل های گاو صندوقی حروفی، مشابه حالت قبل، 3 حرف دارید و مسلما ترتیب آن سه حرف نیز مهم است. مثلا ممکن است رمز یک قفل گاو صندوقی حروفی این باشد : KGC که ابتدا باید حرف K ، سپس حرف G و نهایتا حرف C به قفل معرفی شود.

اجزای قفل گاو صندوقی

قفل گاو صندوقی از سه بخش اصلی قلاب، مغزی و زبانه تشکیل شده است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید. مغزی یا قربیلک برای چرخاندن و فرمان دادن به قفل مورد استفاده قرار میگیرد. زبانه یا نشانه برای مشخص نمودن عدد یا حروف رمز استفاده میشود و از قلاب برای بازکردن نهایی استفاده میشود.

ریست کردن قفل های گاو صندوقی

برای باز کردن این قفل، مانند بسیاری از قفل های دیگر باید نحوه ریست کردن آنرا بدانید چون لازم است قبل از اقدام به باز کردن آنها، از ریست کردن آنها مطمئن شوید.

چرا باید قبل از وارد کردن رمز آنرا ریست کنیم؟

قفل های ترکیبی یعنی قفل هایی که نحوه باز کردن آنها چند مرحله ای است. مثلا باز کردن این قفل های گاو صندوقی، 3 مرحله دارد. اگر قبلا فردی یک مرحله از آنرا انجام داده باشد، قفل در حالت آماده باش برای مرحله دوم است و اگر شما این مسئله را ندانید، از مرحله اول شروع میکنید و مسلما قفل برای شما باز نخواهد شد. همچنین ممکن است این مشکل در زمانی رخ بدهد که شما اشتباهی در اجرای مراحل داشته باشید. در این صورت لازم است ابتدا حافظه قفل را پاک کنید و اصطلاحا آنرا ریست کنید. سپس مراحل را به ترتیب و طبق روش خاص هر قفل اجرا نمائید.

چطور قفل گاو صندوقی را ریست کنیم؟

برای ریست کردن قفل های گاو صندوقی چند نظریه وجود دارد اما بهترین و مطمئن روش این است: چند بار قفل را به سمت چپ بچرخانید. زبانه را روی عدد صفر قرار بدهید و چند ثانیه مکث کنید. با اینکار حافظه قفل پاک شده و اصطلاحا قفل ریست می‌شود.


روش باز کردن قفل های گاو صندوقی

شاید بتوانیم بگوییم قفل گاو صندوقی سخت ترین قفل در بازی های اتاق فرار است. در حالت عادی هم باز کردن این قفل ها کار سختی است و باید مهارت لازم برای باز کردن آنها را قبلا آموخته باشید. حال آنکه در اغلب بازی های اتاق فرار، این قفل ها به مرور زمان فرسوده شده و کار را برای بازیکن سخت تر نیز میکنند.

اما نگران نباشید. تیم حرفه ای مجموعه کیوبیک روشی آسان را به شما آموزش میدهیم که با یادگیری این روش آسان، به راحتی میتوانید همه قفل های گاو صندوقی را باز کنید و به دلیل سهولت این روش، همواره در خاطرتان باقی خواهد ماند.

در این مقاله نحوه باز کردن قفل گاو صندوقی عددی توضیح داده خواهد شد و قفل گاو صندوقی حروفی با همین روش باز شده و تنها به جای اعداد از حروف استفاده میشود.

اجازه بدهید قبل از توضیح این فرمول ساده، روش کلی و سخت را توضیح دهیم اما لطفا شما اصراری به فهم و حفظ این روش نداشته باشید زیرا بعد از آن روش ساده را نیز توضیح خواهیم داد: 

روش سخت:

ابتدا چند دور قفل را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و روی عدد صفر نگه داشته و چند ثانیه صبر کنید تا قفل ریست شود. سپس 2 بار در جهت حرکت عقربه های ساعت (ساعتگرد) بچرخانید و از روی عدد اول بگذرید و در بار سوم روی عدد اول چند ثانیه نگه دارید. سپس 1 بار در حهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید و از عدد دوم بگذرید و دفعه بعد روی زبانه قفل را روی عدد دوم تنظیم کرده و چند ثانیه نگه دارید. حال به آرامی مغزی قفل را در جهت حرکت عقربه های ساعت چرخانه و روی عدد سوم نگه دارید. در صورتی که این مراحل را به درستی انجام داده باشید. قفل باز شده و با کشیدن قلاب قفل، قفل باز میشود.

روش ساده:

در این روش باید ابتدا 2 فرمول ساده را به خاطر بسپارید

  • ترتیب: راست، چپ، راست
  • تعداد: 3 بار، 2 بار، 1 بار

همین !

اگر این 2 چیز را به خاطر بسپارید با توضیحات ساده ای که دیگر نیاز به حفظ کردن ندارد، شما به سادگی میتوانید همه قفل های گاو صندوقی را باز کنید.

توضیحات ساده:

باز کردن قفل 3 مرحله دارد. پس باید 3 عدد را از قبل داشته باشیم و البته ترتیب آنها هم مهم است. برای مثال اعداد 16، 12 و 22 را در نظر بگیرید.

عدد اول 16 است.

عدد دوم 12 است.

عدد سوم 22 است.

قبل از هر کاری قفل را ریست کنید. مراحل ریست کردن در بالا توضیح داده شده است.

باز کردن 3 مرحله دارد. برای هر مرحله باید مغزی را بچرخانید و برای چند ثانیه روی عددی نگه دارید.

اگر 2 فرمول ساده را حفظ کنید (راست، چپ، راست و 3 ، 2 و 1) این 3 مرحله به سادگی اجرا خواهد شد:

مرحله اول:

طبق فرمول ساده، جهت اول راست است، یعنی مغزی را به سمت راست (ساعتگرد) بچرخانید. تعداد اول 3 بار است، یعنی باید 2 بار عدد اول (مثلا 16) از جلوی زبانه یا نشانه قفل رد شود و در بار سوم، روی همان عدد خاص (برای مثال ما عدد 16) نگه داشته و چند ثانیه صبر کنیم.

مرحله دوم:

طبق فرمول ساده، جهت دوم چپ است، یعنی مغزی را به سمت چپ (پاد ساعتگرد) بچرخانید. تعداد دوم 2 بار است، یعنی باید 1 بار عدد دوم (مثلا 12) از جلوی زبانه قفل رد شود و در بار دوم، روی همان عدد خاص (برای مثال ما عدد 12) نگه داشته و چند ثانیه صبر کنیم.

مرحله سوم:

طبق فرمول ساده، جهت سوم راست است، یعنی مغزی باید به سمت راست (ساعتگرد) بچرخد. تعداد سوم 1 بار است، یعنی اینبار به محض رسیدن به عدد سوم (مثلا 22) باید مکث کنیم و قفل را چند ثانیه در همان حالت نگه داریم.

تبریک!

قفل باز شده است و با کشیدن قلاب فلزی قفل به هدف خود میرسید!

 

دیدگاه‌ها

تا بحال 2 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.
شما هم میتوانید دیدگاه و نظر خود را اینجا ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.
صفحه 1 از 1
 
حمید
17 آبان 1401
ممنون از توضیحات خوب و مفید
 
حمید
17 آبان 1401
به نظر من این قفل سخت ترین قفل در بازی های اتاق فرار محسوب میشه

صفحه 1 از 1


ثبت دیدگاه جدید

شما هم میتوانید نظر و دیدگاه خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید
مقالات مشابه
  قفل گاوصندوقی در اتاق فرار   قفل جهتی در اتاق فرار   قفل پترنی یا قفل دکمه ای در اتاق فرار   قفل عددی در اتاق فرار
آخرین مقالات
  قفل گاوصندوقی در اتاق فرار   قفل جهتی در اتاق فرار   قفل پترنی یا قفل دکمه ای در اتاق فرار   قفل عددی در اتاق فرار   اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست