قفل پترنی یا قفل دکمه ای در اتاق فرار
زمان ثبت: پنج شنبه 28 مهر 1401
بروز رسانی: یکشنبه 15 آبان 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی دیگر از قفل های مرسوم در بازی اتاق فرار، قفل های پترنی یا پدلاک ها یا قفل های دکمه‌ای هستند که جزو قفل های غیر ترتیبی محسوب میشوند. معمولا در حالت 4 یا 5 رقمی دیده میشوند و برای باز کردن آنها معمولا نیاز به یک پترن و یا الگو دارید.

در این مقاله توضیحاتی در مورد قفل های پترنی ارائه میشود تا بیشتر با این نوع قفل ها آشنا شویم.

قفل های پترنی جزو قفل‌های خاص هستند که برای موضوعات خاص استفاده میگردند و به دلیل نیاز به تنوع در قفل ها و معماهای بازی اتاق فرار، یکی از قفل های پر کاربرد در این موضوع می‌باشد. چند نمونه از این قفل ها در شکل زیر مشاهده میشود.

انواع قفل پترنی

انواع قفل های پترنی

قفل های پترنی در سه حالت 3 ردیفه، 4 ردیفه و 5 ردیفه (مطابق شکل زیر) می‌باشد:

که در اغلب بازی های اتاق فرار از این حالت ها استفاده میشود. در ایران حالت های چهار ردیفه و پنج ردیفه رایج تر است و تفاوت آنها صرفا در تعداد ردیف و مسلما رمز قفل میباشد. در هر سه حالت، تعداد ارقام رمز قفل معادل تعداد ردیف ها می‌باشد. یعنی قفل 4 ردیفه، دارای رمز 4 رقمی و قفل دارای 5 ردیف، دارای رمز 5 رقمی است. (مطابق شکل زیر)

رمز قفل های پترنی

همانطور که گفته شد، قفل های پترنی ممکن است رمز 3، 4 یا 5 رقمی داشته باشند و یکی از راه های تشخیص رمز آن تعداد ردیف های آن است. مثلا در شکل بالا شما یک قفل پترنی مشاهده میکنید که دارای 5 ردیف است و رمز آن 14567 است. البته همانطور که در بالا گفته شد، این قفل جزو قفل های غیر ترتیبی بوده و برای تعیین رمز آن نیازی به ترتیب اعداد وجود ندارد. مثلا برای همین قفل فرقی ندارد ابتدا عدد 1 را بفشارید یا عدد 6. تنها کافیست با داشتن رمز آن اعداد شامل رمز، به صورت فشرده شده در بیاید. در حقیقت این قفل جزو قفل‌های فشاری میباشد و برای تعیین رمز آن، باید اعداد خاص (رمز) به صورت فشرده شده باقی بماند.


پترن یا الگو

به دلیل غیر ترتیبی بودن این قفل، یکی از راه های به خاطر سپردن قفل پترن، الگو یا ترکیب اعداد رمز میباشد. قفل های معمولی یا ساده شما فقط باید عدد رمز (با ترتیب رقم ها) را به خاطر بسپارید. مثلا یک قفل سامسونتی میتواند رمزی مشابه 4379 داشته باشد و باید دقیقا همین عدد 4379 با ترتیب 4 و 3 و 7 و 9 را به خاطر سپرده و به همین ترتیب غلتک های قفل را تنظیم نموده و آنرا باز کنید.

در حالیکه در قفل های پترنی، ترتیب اصلا مهم نیست و تنها کافیست رقم های رمز را به یاد داشته باشید. همچنین مهم نیست ابتدا کدام رقم را در حالت فشرده قرار دهید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید. قفل پترنی زیر دارای رمز 1678 است. با توجه به توضیحات زیر رمز آن میتواند 6871 هم باشد و یا حتی 8617. زیرا تنها کافیست اعداد 1 و 6 و 7 و 8 در حالت پایین یا فشرده باشند و بقیه اعداد در حالت غیر فشرده، بالا یا عادی باشند. 

 

برخی مواقع شما برای باز کردن آن، دستیابی مستقیم به رمز عددی مقدور نیست و ممکن است یک پترن یا الگو را بدست بیاورید که با استفاده از آن میتوانید قفل را باز کنید. با استفاده از پترن یا الگو میتوانید تشخیص دهید که کدام دکمه در حالت فشرده (پایین) باشد و کدام دکمه در حالت غیر فشرده (بالا) باشد. به تصویر زیر دقت کنید.

در تصویر فوق نمونه ای از پترن را مشاهده میکنید که در دو ردیف بالا دکمه های سمت چپ باید به صورت فشرده (پایین) باشد و دکمه های سمت راست به صورت عادی (بالا) باشد. همچنین در رو ردیفه پایینی، دکمه های سمت راست به صورت فشرده و دکمه های سمت چپ به صورت عادی. بنابراین برای به خاطر سپردن رمز این قفل علاوه بر عدد 1278 یا هر ترکیبی از این اعداد، میتوان الگوی آن (مشابه تصویر قرمز) را به خاطر سپرد.

نحوه باز کردن قفل پترنی

برای باز کردن قفل پترنی باید ابتدا رمز آن را به صورت عددی یا پترنی (الگو) بدست آورد و سپس بعد از فشردن دکمه هایی که باید در حالت فشرده یا پایین باشد، ضامن زیر قفل را بکشید تا قفل باز شود.

ریست کردن قفل پترنی

در صورتیکه یکی از دکمه ها به اشتباه فشرده شد. میتوان از پشت قفل، همان دکمه را فشرد تا به حالت اولیه برگردد. 

دیدگاه‌ها

تا بحال 2 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.
شما هم میتوانید دیدگاه و نظر خود را اینجا ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.
صفحه 1 از 1
 
حسین
18 آذر 1401
خیلی با حال بود
 
حمید
17 آبان 1401
طرز کار این قفل خیلی خوبه. دوست دارم یدونه از اینا برای خودم داشته باشم

صفحه 1 از 1


ثبت دیدگاه جدید

شما هم میتوانید نظر و دیدگاه خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید
مقالات مشابه
  قفل گاوصندوقی در اتاق فرار   قفل جهتی در اتاق فرار   قفل پترنی یا قفل دکمه ای در اتاق فرار   قفل عددی در اتاق فرار
آخرین مقالات
  قفل گاوصندوقی در اتاق فرار   قفل جهتی در اتاق فرار   قفل پترنی یا قفل دکمه ای در اتاق فرار   قفل عددی در اتاق فرار   اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست