قفل جهتی در اتاق فرار
زمان ثبت: پنج شنبه 28 مهر 1401
بروز رسانی: یکشنبه 15 آبان 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه

قفل جهتی یکی دیگر از قفل های خاص و جذاب است که در بسیاری از بازی‌های اتاق فرار مشاهده میشود. برای باز کردن این قفل باید از قربیلک قفل استفاده نموده و برای دفعاتی خاص، آن قربیلک را به چند جهت مختلف حرکت داد.

بخش های مختلف قفل جهتی

قبل از آنکه به توضیحاتی در مورد قفل جهتی بپردازیم، بهتر است با بخش‌ها و اجزای مختلف این قفل بپردازیم.

قفل جهتی

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید، قفل جهتی شامل بخش های قلاب فولادی، محفظه قلاب و قربیلک قفل است. مهم‌ترین بخش این قفل، قربیلک آن میباشد و برای باز کردن این قفل تنها به آشنایی با این قسمت نیاز دارید.

چطور قفل جهتی را باز کنیم؟

برای باز کردن قفل جهتی، ابتدا باید لیستی از جهات مختلف را بدانیم. جهت های قابل اجرا در این قفل، 4 جهت اصلی شامل بالا، پایین، چپ و راست است. یعنی میتوان با استفاده از قربیلک قفل، تعدادی از این جهات را به ترتیب اجرا نمود. فرض کنید رمز قفل این است: بالا، بالا، پایین، چپ. برای باز کردن قفل لازم است به همین ترتیب قربیلک را به جهت های ذکر شده حرکت داد. یکبار به  سمت بالا،  بعد از رها شدن، بار دیگر به سمت بالا، یکبار به سمت چپ و پس از برگشت به وسط، به سمت پایین بکشیم. یعنی دقیقا این فرمول را اجرا میکنیم: بالا، بالا، پایین، چپ !

نکات مهم

  • بعد از هر بار حرکت قربیلک باید اجازه دهیم قربیلک به حالت عادی (وسط) برگردد و سپس جهت بعدی را اجرا کنیم.
  • این قفل یک قفل ترتیبی است و ترتیب اجرای جهت ها بسیار مهم است.
  • تعداد این جهت ها ممکن است بین 4 تا 24 جهت باشد.
  • قبل از اجرای جهت ها، از ریست بودن قفل مطمئن شوید.
  • در صورت بروز اشتباه در حین اجرا فرمان های جهتی، لازم است یکبار قفل را ریست کنید و سپس جهت ها را از ابتدا وارد نمائید.

ریست کردن قفل

همانطور که در بخش نکات مهم ذکر شد، قبل از استفاده و باز کردن این قفل، باید از ریست بودن یا خالی شدن حافظه قفل مطمئن شد. زیرا ممکن است قبلا تعداد جهت به صورت تصادفی اجرا شده باشد و کار شما را مختل سازد. برای ریست کردن این قفل کافیست قلاب فولادی را دوبار به سمت پایین فشار دهید. (مطابق شکل زیر)

هر زمان خواستید این قفل را باز کنید، ابتدا با استفاده از روش فوق، آنرا ریست کنید تا از خالی شدن حافظه قبلی آن مطئمن شوید.

اگر جهت ها را اشتباه وارد کردید

در صورتی که در حین اجرای دستورات جهتی، اشتباهی رخ داد مثلا جهتی را به اشتباه اجرا کردید و یا ترتیب آنها را به اشتباه وارد کردید، یا اصلا جهتی را وارد نکردید، میتوانید با 2 بار فشردن قلاب فولادی به سمت پایین (مطابق شکل فوق) یکبار آن را ریست نموده و جهت های مورد نظر خود را از ابتدا وارد نمائید.

رمز قفل جهتی

همانطور که در بالا اشاره شد، رمز این قفل یک دسته از جهت های اصلی (بالا، پایین، چپ و راست) است. تعداد این جهت ها میتواند بین 4 تا 24 جهت باشد. معمولا در بازی های اتاق فرار، شما به لیستی از جهت ها دسترسی پیدا میکنید و مسلما ترتیب این جهت ها بسیار مهم است. البته باید در مکانی از اتاق این نوع قفل (بسیار خاص) وجود داشته باشد و با مشاهده هر موضوعی که ممکن است نوعی جهت را به شما منتقل کند، میتوانید نسبت به باز کردن این قفل اقدام کنید.

با توجه به تعریف این قفل ها، باید مطمئن بشوید که این جهت ها بیشتر از 4 جهت است. این قفل ها میتوانند تا 24 جهت را در حافظه خود نگهداری کنند اما با توجه به سخت شدن اجرای این جهت ها، معمولا طراحان بازی بیشتر از 12 جهت را برای آن تنظیم نمیکنند.
 

دیدگاه‌ها

تا بحال دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.
شما میتوانید دیدگاه و نظر خود را اینجا ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.ثبت دیدگاه جدید

شما هم میتوانید نظر و دیدگاه خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید
مقالات مشابه
  قفل گاوصندوقی در اتاق فرار   قفل جهتی در اتاق فرار   قفل پترنی یا قفل دکمه ای در اتاق فرار   قفل عددی در اتاق فرار
آخرین مقالات
  قفل گاوصندوقی در اتاق فرار   قفل جهتی در اتاق فرار   قفل پترنی یا قفل دکمه ای در اتاق فرار   قفل عددی در اتاق فرار   اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست